Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Ardıç Aromaları (CN)

Yükleniyor...

Ardıç Aroması Nedir?
Tarımsal kökenli olan etil alkol, başta ardıç tohumu olmak üzere, tarçın, melekotu, zencefil ve portakal kabuğu aromaları bulunan bitkilerden elde edilir. Bu bitkilerden elde edilen ekstratlarla oluşturulan ardıç aromalı içkiler bulunur. Ardıç aroması dâhili ve harici olan bütün şişkinliklerin azalmasına yardımcı olur. Romatizmal ağrıları, kas ağrılarını, eklem ağrılarını hafifletmek için ve tendonit için kullanılır.

Ardıç aroması lokal olarak solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi için, kan toplaması, sedef ve öksürük gibi inatçı deri hastalıkları için kullanılıyor. Ardıç kiti; 10 ml içerisinde %60 oranında ardıç aroma vericisi, %30 oranında gliserin bulunur. Çay, kahve, alkolsüz ve alkollü kokteyller içerisinde kullanılabilir. Kişilerin tercihine bağlı olarak azaltılır ya da çoğaltılır. Ardıç aromasının kendine özgü bir tada sahip olması, bu aromanın sıklıkla karşımıza çıkmasını mümkün kılar.

Hollanda'da 1600'lü yılların ortalarında ortaya çıkan cin, bir çeşit içki türüdür. Cin içkisi adını aroması olan gene ver yani ardıç kelimesinden türetilmiş olan ardıç meyvesinden alır. %40 ile 47 arasında değişen alkol oranına sahip olan cin yüksek alkollü damıtık içki türüdür.

Gıda temasına uygun şişeler ile satılan ardıç aroması 15 ml , 10 ml ve 3 ml olacak şekilde kit olarak da satılıyor. Yüksek konsantrasyonda ürünlerdir. Ardıç aroması kahve, milkshake, pasta, kek, krema, krem şanti, dondurma, kurabiye, et marine sosu, alkolsüz ve alkollü içecekler, yenilebilir buz içerisinde sıklıkla tercih edilir.

Tüm bileşenleri eklenmiş ve karışımları tamamlanmış olan nihai ürüne en son olarak ardıç aroması katılır. Katı ürün içerisine kilogram başına sıvı ürünler içerisine ise litre başına 3 ml ardıç aroması eklemek yeterlidir. Kullanım miktarı çoğaltılıp azaltılırak koku ve tat değişimi sağlanabilir. Kafe, restoran ve otel gibi işletmelerde öncelikli ürün olarak tercih edilir.

Ardıç Aroması Nasıl Muhafaza Edilir?

Elbette ki ardıç aroması gündeme geldiği zaman bu aromanın uygun koşullar altında korunmasının şart olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Ancak bu sayede ardıç aromasından tam da talebinize uygun bir şekilde yararlanabilirsiniz. Ardıç aroması oda sıcaklığının olduğu ortamlarda ya da biraz altında bulunan serin ortamlarda saklanmalıdır. 

Saklamak için karanlık ortamları tercih etmeniz önerilir. Ancak buzdolabında saklanılması önerilmeyen ürünlerdir. Bazı aroma bileşenleri yaklaşık olarak +4,4 C civarlarında ya da altında depolandığında kristal eşiğe ulaşabilir. Bu sebeple aromalarınızı asla buzdolabı ya da dondurucularda saklamamanız gerekiyor.

Ardıç aroması kullanım şekli karışıma eklenme sırasına bağlı olarak değişebilir. Kullanılacak olan miktar özgün, yöresel ya da kişisel olarak değişiklik gösterebilir. Ardıç aroması farklı uygulama alanına ya da kullanım miktarına sahip olabilir. Örneğin çilek aroması bulunan içeceklerde litre başına 1 ml kullanılıyorken gofret yapımında kilogram başına 2 ml kullanılabilir. Bu sebeple uygulama alanına bağlı olarak aroma kullanımına dikkat etmeniz gerekiyor.

Ancak hiçbir aroma verici ürünün nihai tüketime uygun olmadığını bilmeniz gerekiyor. Asla ve asla seyreltilmeden bu ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir. Bütün aroma vericiler temel olarak içecek ve yiyecek uygulamalarında lezzet verecek maddeler olarak kullanılmak üzere imal edilir. Tüm bu bilgiler ışığında ardıç aroması kullanılarak farklı içkilerin yapıldığını ifade edebiliriz.

Ardıç Aromasıyla Votka Yapılır Mı?

Ardıç aroması kullanarak evde ardıç votkası yapabilirsiniz. Tamamen kendisine özgü aroması bulunan ekşi bir tadı vardır. Uzmanlar içeriğinde ardıç bulunan içecekleri sakinlik ve sıcaklık verebileceğini söyler. Ardıç votkası bir çeşit zevk içeceğidir. Gurme kişiler sıklıkla bu içecekleri tercih eder. Dünya üzerinde bulunan hemen hemen her ülke bu aromayı yapar. Ancak Hollanda'da üretilen bu içecekler özellikle takdir edilmesi gereken içecekler arasında.

Ardıç aromalı votka Hollanda?da keşfedilmiştir. İlk etapta üretilen ardıç votkası, konyak alkolü şeklinde hazırlandı. Ekşi tadı ve aroması sayesinde iyi şekilde votkalar hazırlanabilir hale geldi. Daha önceleri su ile seyreltilmiş olan içki ikinci kez damıtılır. Sonuç olarak ortaya benzersiz özelliklere sahip olan güçlü alkollü bir içki çıkıyor. Rusya'da buna ardıç tentürü adı verilir. Tamamen şeffaf olan ve belirgin bir aroması bulunan içecektir.

Bu özel niteliğe sahip olan içecekleri denemek istiyorsanız sizin için en iyi seçenek ürünü evde hazırlamak olacaktır. Piyasada bulunan pek çok sahte ya da düşük kaliteli alkoller vardır. Bu nedenle bu içecekleri evde hazırlamak sandığınız kadar zor değildir. Hazırlanmış olan içecekler sonucunda unutulmaz kokuları ile sizi kesinlikle memnun edecek nitelikte ardıç meyvesi tentürü yapabilirsiniz. Böylece tam da istediğiniz gibi size özel bir içki hazırlayabilirsiniz.

Yükleniyor...